Door Carlie Spruijt
In de maand februari is de Fokker Terminal in Den Haag omgebouwd tot een theatraal Trojaans jachtveld. Hier speelt momenteel de voorstelling ‘De Odyssee’ van Lonneke van Leth. Een mythe, die in dit industriële pand opnieuw tot leven komt.
De Odyssee
Na het succes van Het Zwanenmeer in 2013 brengt Lonneke van Leth Producties de klassieker ‘De Odyssee’ op de planken. Met wederom een hoog spektakelgehalte en live muziek, is het een ware opvolger van Het Zwanenmeer. Net als de vorige producties wordt de Odyssee opgevoerd in de Fokker Terminal, een voormalige school voor luchtvaarttechniek, die omgebouwd is tot evenementenlocatie. Door het industriële karakter is de sfeer al bij binnenkomst voelbaar.
De Odyssee vertelt het verhaal van de zwerftocht van de held Odysseus, dat zich afspeelt in de laatste jaren van de Trojaanse oorlog. Tijdens zijn jarenlange tocht op zee wordt hij continu belaagd door de haat van zeegod Poseidon, die het op hem gemunt heeft en stormen op hem afstuurt. Gelukkig is daar godin Athena die Odysseus bijstaat en hem blijft steunen. Zij doet er alles aan om Odysseus veilig thuis te krijgen. Het oorspronkelijke Griekse dichtwerk is door choreografe Lonneke van Leth en beeldend kunstenaar Vincent de Kooker in een nieuw jasje gestoken. Het verhaal wordt door middel van dans, beeld en acrobatiek verteld door bijna 100 moderne dansers, zowel amateur als professional. Muzikaal worden ze ondersteund door 16 musici en een 25-koppig koor, onder leiding van Michael de Roo. Het orkest, bestaande uit leden van Asko|Schönberg, Rosa Ensemble, Koninklijk Conservatorium Den Haag en Codarts Rotterdam, brengt de nieuw geschreven werken van componist Maxim Shalygin ten gehore.
Al deze facetten maken de Odyssee tot een enorm spektakel. Er is goed nagedacht over het minimale, maar zeer functionele decor en met projecties en acrobatiek als extra elementen is er continu iets op toneel te zien. Dinsdagavond 27 februari speelt Eric Spruijt zijn première in de rol van Odysseus en hij doet dit voortreffelijk. Naast zijn zeer geperfectioneerde dans, neemt hij het publiek mee in zijn verhaal en draagt hij de show op zijn schouders. Een interessante combinatie van de oude Griekse mythologie met moderne dans en een lust voor het oog van de dansliefhebber.
De Odyssee zal in Den Haag nog te zien zijn tijdens het Holland Dance Festival en in augustus tijdens het Grachtenfestival in Amsterdam.
Voor meer informatie over deze producties en andere projecten van Lonneke van Leth, kunt u terecht op www.lonnekevanleth.nl