Warning: file_get_contents(/home/vhosts/theaterparadijs.nl/httpdocs/templates/system/css/system.css): Failed to open stream: No such file or directory in /home/vhosts/theaterparadijs.nl/httpdocs/plugins/system/route66pagespeed/lib/css.php on line 53
Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

 Door Peter Rombouts - foto's Atlin Kaftira 

Overal ter wereld zijn er  anno 2025 voornamelijk mannen aan de macht die verdeeldheid, oorlog en verderf zaaien. De wereld is hierdoor weer een onveilige plek geworden. Een vicieuze cirkel die maar door blijft draaien. Dat een ballet gebaseerd op een tragedie uit begin 17e eeuw van toneelschrijver William Shakespeare heden ten dage weer zo actueel is, dat kon niemand vermoeden. 
We zien dat dit bewaarheid wordt tijdens de wereldpremière van de machtsbeluste avondvullende productie Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet.

Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

Choreograaf Helen Pickett en regisseur James Bonas hebben hier hun eigen  visie losgelaten op de vrouw van Macbeth die haar man aanzet tot het doden van koning Duncan zodat hij zelf de troon kan bestijgen. Deze laffe daad leidt tot nog meer moorden om de troon  van Macbeth veilig te stellen. Hierdoor zien we hoe de twijfel bij Lady Macbeth toeslaat waardoor ze uiteindelijk van haar man verwijderd raakt. Zoals wijlen prins Bernhard destijds koningin Juliana ontoerekeningsvatbaar wilde verklaren tijdens de hele Greet Hofmans affaire om zelf de macht te grijpen wat hem uiteindelijk niet gelukt is, zo lukt het Macbeth wel. Hij laat haar verzorgen door medisch personeel en drogeert haar zodat ze totaal verloren is. Haar vriendin Lady Macduff probeert haar nog te redden maar wordt om die reden ook vermoord. UIteindelijk pleegt Lady Macbeth zelfmoord.

Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

Het openingsbeeld betoverd gelijk als Olga Smirnova als Lady Macbeth op een verhoging zich ontdoet van haar bloedrode jurk met meterslange sleep.  Met haar expressieve armen en benen waar geen einde aan lijkt te komen toont ze een intensiteit die bepalend is voor de rest van de avond. Ze leest een brief waarin haar man Macbeth de oorlog heeft gewonnen samen met zijn vriend Banquo. Een prachtig decor van bewegende trappen verbeeldt het paleis waar ze haar man verwelkomt. Hier laten Timothy van Poucke als Macbeth en Joseph Massarelli als Banquo gelijk zien wat ze in huis hebben. In metershoge sprongen en draaien tonen ze hun kracht en vriendschap. Ook de hele hofhouding is overtuigend in hoekige en virtuoze groepsdans. Als koning Duncan zijn zoon Malcolm tot troonopvolger benoemt is het kwaad geschied. We krijgen achter een wit gordijn een bed getoond waar koning Duncan, bewaakt door twee bewakers, in zijn slaap wordt vermoord door Lady Macbeth en haar man. Deze scène is de enige zakker in de voorstelling. Het bed lijkt gelijk al op een lijkwade en het hele gebeuren duurt veel te lang. Ook is de choreografie hier te summier. Dan laat Macbeth zijn vriend Banquo vermoorden omdat  hij Macbeth betrapt op het vermoorden van de koning. Lady Macduff ziet dat gebeuren. Echter daarna volgt een van de leukste scènes van de voorstelling die het hele gebeuren gelijk oplicht. De keuken met alle koks en de bediening die met pollepels en keukengerei de boel vermaken terwijl er tegelijkertijd  aan de tafel met genodigden de sfeer om te snijden is. Het slot van de eerste akte is prachtig verbeeld als op de eettafel de gedode bebloede Banquo verschijnt en Macbeth vervloekt.

Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

Tijdens de tweede acte zien we een dwalende Lady Macbeth die gedrogeerd wordt door haar man, werkelijk prachtig uitgebeeld door beide dansers. De afstand die er ontstaat tussen beiden is zo mooi verbeeld in zowel acteren als in dans. Dan, als haar vriendin Lady Macduff haar probeert bij te brengen en haar onbegrip duidelijk maakt aan Macbeth, zien we een van de hoogtepunten van de avond. Zo mooi als Floor Eimers als Lady Macduff haar gevoelens toont in zowel haar bewegingen als wel in haar expressie. De soldaten van Macbeth die gekleed in hoodies zijn, met op hun rug een soort van SS teken, pakken haar op en leiden haar naar de galg. Hier zie je weer dat deze productie naar deze tijd wordt gezet,  waar iedere tegenstander of andersdenkende wordt vermoord.  De eindscene waarin Lady Macbeth zelfmoord pleegt is aangrijpend en fenomenaal gedanst door Olga Smirnova. 

Recensie - Machtsbeluste Lady Macbeth bij Het Nationale Ballet

De aankleding en het decor van Luis F. Carvalho draagt bij aan het succes van de voorstelling..De muziek speciaal  voor dit ballet gecomponeerd door Peter Salem is wonderschoon. Filmische klanken stralend uitgevoerd door Het Balletorkest. Het video ontwerp door Anouar Brissel  met vooral de vliegende vogels geprojecteerd op het decor geeft het geheel een droomachtige voorspelbaarheid.

Klik hiier voor de speellijst

gezien 5 april 2025 in Het Nationale  Opera en Ballet te Amsterdam.

Volg ons ook op Facebook en Instagram