Door Marc Smulders / foto's Sjoerd Derine Recensie: The Last Five Years - mooi en ingetogen
The Last Five Years is een van oorsprong succesvolle off-Broadway musical over twee New Yorkers, Jamie en Cathy en hun vijfjarige huwelijk, geschreven door Jason Robert Brown. De musical werd al meermaals in Nederland opgevoerd, zowel in het Engels als in het Nederlands, waarbij onder anderen Birgit Schuurman en Aran Halici en William Spaaij en Michelle van de Ven de hoofdrol vervulden. Met name de versie van Orange Theatre Company in 2021 met Grant Alexander Brown en Charlotte Dommershausen maakte grote indruk. Nu dus in een nieuwe versie van Nanoek die, na hun met Musical Awards overladen productie Melk, voor het eerst kiest voor een bestaande productie. In de hoofdrollen Jolijn Henneman, Timo Tembuyser, Cody Schuitemaker (dans). Recensie: The Last Five Years - mooi en ingetogen
Al snel wordt duidelijk dat deze love story geen gelukkig einde kent. Jamie, opkomend romanschrijver, vertelt het verhaal van hun relatie in chronologische volgorde. Cathy, actrice, daarentegen gaat van het einde terug naar het begin. Hoe ga je in vijf jaar tijd van hevige liefde naar een break up. De twee verhalen kruisen elkaar op de bruiloft. De basis van The Last Five Years staat als een huis, een intieme musical over liefhebben en loslaten met prachtige muziek. Wij zijn dus benieuwd hoe deze nieuwe versie wordt ingekleurd, waarbij Nanoek het verhaal een nieuwe 'female gaze' wil meegeven, waarbij emoties, karakters en ervaringen vanuit het vrouwelijke perspectief worden uitgelicht.
Henneman en Teymbuyser overtuigen in hun rollen als Cathy en Jamie. Teymbuyser blinkt uit in zang en wordt naarmate de voorstelling vordert vocaal alleen maar sterker. Henneman laat haar veelzijdigheid zien in spel, zang en timing. Met name bij haar auditie-scène laat zij zien hoe alle disciplines van het musicalvak samen horen te komen.
Onder regie van Anouk Beugels en Suzanne Heijdra zijn er een aantal keuzes gemaakt om een eigen(tijdsere) versie te creëren. Nanoek heeft de twee hoofdrollen aangevuld met dans van Cody Schuitemaker, hoewel prachtig uitgevoerd leidt de verbinding naar de hoofdrolspelers voor mij enigszins af van de intensiteit van het stuk. De vertaling van Judith Boesen is verfrissend en eigentijds. De muziek van Brown is ingetogen en neigt soms naar het bekende Sondheim repertoire en wordt mooi ingevuld door muzikanten op piano, cello en viool. De staging is sober met spots en tl-buizen op de grond. Er zijn een paar kleine kledingwissels die voor mij verder weinig toevoegen. In eerdere versies van The Last Five Years was de bruiloft vaak het enige moment waarop er rechtstreekse interactie is tussen de hoofdrolspelers, wat in mijn ogen symbolisch versterkend werkte.
The Last Five Years is een mooie ingetogen musical en laat zien dat musical meer is dan het overbekende feelgood genre. Recensie: The Last Five Years - mooi en ingetogen
Nog tot en met december te zien, tickets via stichtingnanoek.nl.
Gezien 23-102-24 DeLaMar Amsterdam
Lees hier de recensie van deze voorstelling door OTC