Door Andy Doornhein / Scènefoto’s Studio Flabbergasted – castfoto Marcel Koch
Toen op 13 mei 2024 in Wageningen tijdens de castpresentatie bekend werd gemaakt dat Soy Kroon en Holly Mae Brood samen in 40-45 de Musical zouden spelen, was dat groot nieuws. Twee jonge mensen die ook in het echte leven een stel zijn, spelen in deze musical elkaars geliefden. Vanavond is het zover, Kroon staat in de rol van Louis Zegers tegenover Holly Mae Brood als Leah Liebman. In de zware en ontroerende rol van Leah Liebman zag ik eerder al Gaia Aikman en Eva Berhitu schitteren.
Het verhaal
Het is 6 mei 1945. In de Rotterdamse bioscoop Luxor Palast, waar Emiel Zegers operator is, draait de film The Plainsman, een Amerikaanse western uit 1936. Tijdens de oorlogsjaren mochten hier uitsluitend Duitse films vertoond worden.
De familie Zegers – Emiel, zijn vrouw Anna en hun zoons Dirk en Louis – leidt voor de oorlog een onbezorgd leven. Emiel werkt in het Luxor Palast-theater op de Kruiskade, Louis is automonteur en Dirk studeert geneeskunde. Dirk is tot over zijn oren verliefd op Marie de Jong, die samen met haar vriendin Leah Liebman volop van het leven geniet. Langzaam worden de gevolgen van de Duitse bezetting zichtbaar. Anti-Joodse maatregelen, waaronder een meldingsplicht voor niet-arische vreemdelingen, worden ingevoerd. Leah, die Joods is, neemt de Nederlandse naam Lenie aan en moet al snel onderduiken.
De bevolking staat voor moeilijke keuzes: meegaan met de bezetter of niet? De NSB toont provocerend haar aanwezigheid. Binnen het gezin Zegers leidt dit tot hevige tegenstellingen. Dirk sluit zich aan bij de NSB en wordt lid van de SS, terwijl zijn broer Louis zich aansluit bij het verzet. De liefde binnen het gezin komt zwaar onder druk te staan. Zal de familie deze verscheurdheid overleven?
Holly Mae Brood ontroert als Leah Liebman
Vanavond mag ik voor de derde keer een nieuwe zien in de rol van Leah Liebman. Holly Mae Brood brengt dit personage op aangrijpende wijze tot leven. Haar spel is indrukwekkend, maar wat vooral opvalt, is haar emotionele, prachtige zang. De rol van Leah is zwaar beladen en emotioneel, en Brood weet die gevoelens perfect over te brengen. De chemie tussen haar en Soy Kroon (Louis Zegers) voelt realistisch en intens, de liefde is voelbaar in de zaal en raakt het publiek diep.
Groeiende kracht in het spel
Het valt op dat veel acteurs de voorstelling al meerdere malen hebben gespeeld. Dit merk je aan de vrijheid en de emotionele kracht in hun spel. Kees Boot, die vader Emiel Zegers speelt, brengt zijn rol met meer diepte en emotie en Sjoerd Pleijsier als verzetsman Leon komt sterker en overtuigender over dan voorheen. Het is mooi om te zien hoe de voorstelling in de loop van de tijd groeit en zich blijft verbeteren.
Een unieke theaterervaring
Wat 40-45 de Musical extra bijzonder maakt, is hoe de zitplaats in de zaal je ervaring beïnvloedt. Bij veel voorstellingen maakt het niet uit waar je zit, maar bij 40-45 zorgt iedere positie voor een unieke beleving. Dit voegt een extra dimensie toe aan de voorstelling.
Daarnaast blijft het fascinerend hoe verschillende castcombinaties een frisse draai aan het verhaal geven.
40-45 de Musical heeft me opnieuw geraakt en verwonderd. Het verhaal, het spel en de muziek vormen een onvergetelijk geheel. Het is een genot voor oog en oor dat keer op keer indruk maakt.
Klik hier voor tickets
Gezien op 1 december 2024 Midden Nederland Hallen in Barneveld