Door Andy Doornhein
Ondanks dat er overal nog gebouwd wordt op terrein van de Midden Nederland Hallen ziet dit nieuwe theater er al heel imposant uit. Het gebruik van veel glas en hout geeft het theater een open en warm uitstraling. Er moet de komende tijd, voor de première op 21 september, nog wel het één en ander gebeuren maar het is nu al goed te zien hoe het publiek straks zal worden ontvangen. ( lees hier onze eerste ontmoeting met deze productie in Nederland )
Vandaag krijgt de uitgenodigde pers een eerste impressie van de zaal en de techniek van de Nederlandse versie van de spektakel musical 40-45. Zodra ik de hal , waar straks de voorstelling zal worden gespeeld, binnenloop wordt ik bevangen door de enorme grootte van deze ruimte. De zaal met een breedte van 85 meter een lengte van 75 meter en een hoogte van 20 meter maakt een enorme indruk op mij. Hier gaat het straks dus allemaal gebeuren.
Eén grote lege hal met acht tribunes met rode stoelen en acht LED muren op een perfect gladde vloer. Jan Bernolet, head of live entertainment productions, van 40-45 de Musical, gaat er alles over vertellen.
Meer dan vijf jaar geleden heeft Studio 100 de eerste stappen gezet met de techniek voor deze voorstelling. De Vlaamse versie is gespeeld in het pop-up theater van Studio 100 in Puurs. Hier in Barneveld zal het publiek kunnen gaan profiteren van alle ervaringen die het team in Puurs al heeft opgedaan. Ervaringen die hebben geleid tot heel veel verbeteringen. Volgens Bernolet wordt het geen versie 2.0 maar minstens 5.0.
De tribunes en de ledtorens zullen straks door de gehele ruimte gaan bewegen. Ze zijn dus een essentieel onderdeel van de beleving van de voorstelling. Om de perfectie van de beweging van de tribunes te kunnen laten zien wordt één van de tribunes in beweging gezet. Het is imposant om te zien hoe soepel en geruisloos dit gevaarte van 30.000 kilo over de vloer schrijdt. Meteen voorstellende dat straks met publiek er op het met gemak 50.000 kilo is geworden. Iedere tribune kan dus volledig onafhankelijk van de rest door de zaal bewegen. Hierdoor heeft het publiek dus ook meerdere invalshoeken. In principe kan je de voorstelling op acht verschillende manieren beleven. De tribunes zullen niet op een willekeurige manier dwars door de zaal gaan bewegen. Iedere verplaatsing is nauwkeurig in een ingewikkelde choreografie geprogrammeerd. Naast dat de plaatsing van een tribune essentieel is voor de het verhaal, moeten de bewegingen van de acht tribunes er ook mooi uit zien. Daarbij staat natuurlijk ook de veiligheid van publiek, medewerkers en cast bovenaan het lijstje. Zoals de Smedt zegt; “Bij een botsing met een tribune, wint de tribune altijd”
Het verlaten van een tribune tijdens de voorstelling is dan ook echt alleen maar mogelijk onder strikte voorwaarden en onder begeleiding van één van de medewerkers.
De tribunes en de ledtorens worden volledig draadloos aangestuurd. Kabels over de vloer zou ook niet echt een handige optie zijn. Op ieder element zit een laser unit die via witte strepen op de muren exact kan bepalen op welke positie het betreffende element zich bevindt. Indien er toch eens een obstakeltje moet worden ontweken dan kan ieder element altijd zichzelf weer corrigeren naar de positie die het moet hebben.
Daar het publiek telkens weer op een andere positie in de zaal de voorstelling gaat beleven is het technisch niet mogelijk om met zaal versterking te werken. Daarom wordt er bij 40-45 de musical met koptelefoons gewerkt. Hierdoor ontstaat er weer een extra dimensie want naast de gesproken teksten en zang is het nu ook mogelijk om met geluidseffecten te gaan werken, de zogenaamde soundscapes. Dit gaat echt zorgen voor een unieke theaterervaring die ongekend voor Nederland is. Met je ogen en je gehoor zal je als het ware midden in het verhaal worden gezogen.
In de voorstelling zal zich tijdens bepaalde scènes een trein en een vliegtuig op ware grootte door de zaal gaan bewegen. Probeer dat beeld even voor de geest te halen en je kunt je al een beetje indenken hoe bijzonder deze voorstelling zal gaan worden.
Inmiddels zijn de repetities ook van start gegaan. Nog wel in de repetitie ruimte bij dit theater. Over een paar weken zal de cast en de techniek bij elkaar gaan komen om op 21 september klaar te zijn voor de grote première.
Lees ook onze recensie over de Vlaamse versie van 40-45 de musical.
Voor meer informatie en kaarten klik dan hier.
Nieuwe theatertechnieken gaan 40-45 de musical een unieke ervaring geven
